All You Can Eat Pasta For 7 Weeks - $100 - Running with Miles
Uncategorized

All You Can Eat Pasta For 7 Weeks – $100

all you can eat pasta
Written by Charlie

Advertiser Disclosure

UPDATE: Sold Out

Yes, that is right – there is a promotional sale that will launch today at 3PM (EST) that will allow you to buy a pass for $100 that will give you all the pasta, bread, salad, and Coca-Cola beverages you can stomach for 7 weeks!

all you can eat pasta

All you can eat pasta for 49 days for $100!?

Details:

This promotion is being run by Olive Garden and is being run alongside their very popular “Never Ending Pasta Bowl” for the fall season. They will only be selling 1,000 of these passes and they will only be available today. The all-you-can-eat pasta period will run between September 22 – November 9. Included in the $100 pass are the following food and beverage items:

  • Pasta
  • Bread
  • Salad
  • Coca-Cola beverages
  • Coca-Cola beverages for up to 7 people in your party

To purchase this carb-overload pass, visit the Olive Garden website at 3PM (EST) – Olive Garden (this is a referral link that will add .5 lb to my bodyweight for every purchase made – jk 😉

Who Is This For?!

I know what people are thinking – who wants to eat that much at the Olive Garden, who wants to stuff themselves with this kind of food, it is a lot cheaper to buy it and make it on my own, this is ridiculous! 🙂

While I agree with all of that (to some degree), I do think that it could make sense for some people. With 800 locations around the US, Olive Garden most likely will be a restaurant that you will be near almost anywhere in the country. If you are on the road a lot and you want to simplify your dining, this would be an easy way to accomplish that.

But, an even more practical method of using this would be for those runners who are hitting high periods of training or racing and would be carbo loading anyway. If you are on the road and looking for a place to get your pasta fix before your long runs or races, this could simplify matters. Of course, you need to figure out if you will hit the Olive Garden more than 10 times during that 7 week period because you could always just purchase the Never Ending Pasta Bowl for $9.99 per visit instead. Having done that Never Ending Pasta Bowl a few times before, I can tell you that it is a tasty way to get your carbs on while keeping the cost low. 🙂

But, having said that, is Olive Garden my favorite “Italian-styled” restaurant? No, and far from it! However, it does make for a convenient pasta stop. Also, be warned that many/most of the dishes on the Olive Garden menu are not among the most healthy of restaurant dishes. Finally, you could purchase about 100lbs of pasta and enough sauce to blanket all of it for that amount of the pass – of course that would be a better value. But, people generally do not go out to eat to find a better value for their money with food. 🙂 So, it is up to you if you decide to go for something like this! If you do, make sure you order an extra bowl for me one of those times. 😉

 

Editorial Note - Opinions expressed here are author's alone, not those of any bank, credit card issuer, hotel, airline, or other entity. This content has not been reviewed, approved or otherwise endorsed by any of the entities included within the post.

Some of the links on this site are affiliate links that will support this site. Thank you for your support.

About the author

Charlie

Charlie has been an avid traveler and runner for many years. He has run in marathons around the world for less than it would cost to travel to the next town - all as a result of collecting and using miles and points. Over the years, he has flown hundreds of thousands of miles and collected millions of miles and points.
Now he uses this experience and knowledge to help others through Running with Miles.

3 Comments

Leave a Comment

Enter your e-mail address to receive blog updates!

You have Successfully Subscribed!

%d bloggers like this: